Що нового на Балканах? Північна Македонія

 Огляд за 23 - 29 грудня 2024 року

На даний момент питання про повернення обовязкової військової служби в Північній Македонії не розглядається

«Наразі ми не думаємо про це, тому що такої ініціативи не було. Армія та всі професійні служби, пов’язані з цим питанням, завжди готові, якщо виникне потреба до виконання своїх прямих обов’язків», – зазначив міністр оборони Владо Місайловський, відповідаючи на запитання журналіста про можливе повернення обов’язкової військової служби в Північній Македонії.

За словами В. Місайловського, добре, коли молода людина проводить певний період в армії, а тепер така можливість надається на громадських засадах. «Якщо будуть ініціативи та причини, ми це розглядатимемо в дебатах», – підкреслив міністр.

Для конституційних змін потрібна політична воля, вважає А. Гаші

«Ми, як парламентська більшість, вважаємо, що має бути політична воля та політична згода щодо того, коли розпочнеться та буде проведена процедура конституційних змін», - наголосив голова Зборів Північної Македонії Афрім Гаші на прес-брифінгу 26 грудня.

«Процедура внесення змін до Конституції прописана в Конституції та Регламенті. Започаткувати ініціативу може кожен, хто відповідає вимогам. Але ми, як парламентська більшість, вважаємо, що має бути політична воля і політична домовленість щодо того, коли ця процедура почне запроваджуватися. Ви знаєте, що конституційні поправки відбуваються, коли за це проголосує дві третини наших Зборів, і коли ми впевнені, що вона буде прийнята більшістю депутатів наших Зборів, тоді ми починаємо процедуру. В іншому випадку ми не можемо нікого заборонити, але ми вважаємо, що експериментувати з такими діями недобре», – констатував А. Гаші.

Г. Силяновська-Давкова: Єдиним можливим рішенням є конституційні поправки з відстроченим набуттям чинності, це було б непоганим рішенням і для Болгарії

Президент Гордана Силяновська-Давкова у своєму щорічному зверненні до парламенту зазначила, що єдиним можливим рішенням було б внесення змін до конституції з відстроченою дією, встановлене в Конституційному законі про імплементацію змін, і що це було б непоганим рішенням для Болгарії також, тому що, як вона зазначила, виконає її прохання, а потім допоможе нам у євроінтеграції. Президент закликала до об’єднання в євроінтеграційному плані та до консенсусу між владою та опозицією щодо спільних державних інтересів.

«Мушу сказати, додала президент, що питання «Чи збираєтеся ви змінювати Конституцію» ображає мене і як професора, і як президента.

«Ви знаєте мою відповідь: це питання поза конституційними нормами ЄС, і я не можу і не повинна гарантувати конституційні зміни, тому що я не є абсолютним монархом, який не поважає розподіл влади та парламентську демократію. Конституцію носите і змінюєте лише ви, які представляєте громадян і голосуєте за власними, а не за моїми переконаннями», – сказала вона.

Г. Силяновська-Давкова вказала на небезпеку двостороннього процесу.

«Двостороння європейська інтеграція небезпечна не лише для македонського випадку, але й для загального процесу розширення. Балкани – батьківщина прецедентів. І кожен шкідливий прецедент стає правилом. Двосторонність не закінчиться македонським випадком, навпаки, я боюся, що це надихне нові справи. Навіть тоді це стане найбільшою небезпекою для розширення як найважливішої геостратегічної інвестиції ЄС у мир, безпеку, стабільність і процвітання Балкан».

А. Гаші на католицьке Різдво закликав до віротерпимості, співіснування та сопричастя

Голова Зборів Північної Македонії Афрім Гаші привітав усіх громадян католицького віросповідання з нагоди великого християнського свята – Різдва Христового.

«У дусі найбільшого християнського свята Різдва Христового для мене є особливою честю та приємністю передати Вам найщиріші вітання, а також найщиріші побажання здоров’я, щастя та благополуччя. Різдво – це свято миру, любові та надії, яке об’єднує людей у поділенні людських цінностей у дусі взаємоповаги та розуміння. Нехай ці святкові дні принесуть радість і спокій у серця всіх віруючих католиків нашої країни», – написав А. Гаші.

«Нехай світло Різдва освітлює шлях усіх громадян до більш прекрасного майбутнього, наповненого розумінням, любов’ю та спільним успіхом». З Різдвом!» -  зазначив А. Гаші у привітанні.

Директор Бюро громадської безпеки Александар Янев відвідав сьогодні презентацію роботи македонської поліції за минулий період

«Ділами, а не словами поліцейським вдалося знизити загальну злочинність на 6,5%, зменшити кількість злочинів на 25%, ліквідувати декілька злочинних угруповань. Ми пообіцяли та модернізували послуги, які цікавлять громадян, ми розширили міжнародне співробітництво, що значно підвищило ефективність та спроможність у вирішенні викликів безпеки в глобальних рамках», – зазначив А. Янев.

У рамках заходу відбувся третій поспіль караван «Від вас, для вас», яким, за словами А. Янєва, наближають поліцію до громадян та створюють умови для тіснішого спілкування та взаємодії у напрямку посилення необхідної довіри, що становить спільний інтерес. Він наголосив, що пріоритетом залишається стабільне та безпечне середовище для всіх громадян, у якому буде гарантована справедливість та безпека!

О. Муртезані: Угодою про добросусідство Болгарія зобов’язана підтримувати нас, а не блокувати

За договором про добросусідство і дружбу Болгарія зобов'язана нас підтримувати, а не блокувати. Ми повинні захистити процес вступу до Європейського Союзу (ЄС) від двостороннього перетворення, тому що це стає проблемою для самого союзу. Про це заявив міністр у європейських справах Північної Македонії Орхан Муртезані, повідомляє БГНЕС.

За його словами, двосторонність переговорного процесу (включення в нього двосторонніх питань – прим.) щодо вступу до ЄС починає ставати серйозною проблемою не лише для країн-претендентів, а й для самого Євросоюзу.

«Ми неодноразово разом із Прем’єр-міністром намагалися пояснити, що зобов’язання, взяті у зв’язку з імплементацією конституційних змін, залишаються такими, як є, є політична воля і бажання для їх реалізації, але ми повинні захистити процес. від подальшої двосторонньої взаємодії», - зазначив Орхан Муртезані. Він наголосив, що немає сенсу, щоб суд базувався «на певних історичних подіях XI, XII чи XIII століття».

 «Тому, якщо процес має зробити нас надійною країною для вступу до Європейського Союзу, процес має бути спрямований на реформи та впровадження стандартів . У Брюсселі є розуміння цього, є підтримка не тільки в нашому випадку, Ми можемо лише сподіватися через двосторонні ініціативи, що ці спроби в сусідній Болгарії завершаться твердим і стабільним регулярним урядом, з яким ми сядемо для переговорів, оскільки двосторонні угоди створюють зобов’язання для обох сторін», - констатував міністр європейських справ Північної Македонії.

Г. Силяновська-Давкова, В. Місайловський та С. Лафчіський на зустрічі з македонськими миротворцями та їхніми родинами.

Президент і Головнокомандувач армії Гордана Силяновська-Давкова, міністр оборони Владо Місайловський та начальник Генерального штабу генерал-майор Сашко Лафчіський 28 грудня в казармі «Страшо Піндзур» у Петровці, через відео-конференцію зв'язку, спілкувалися з македонськими миротворцями, які беруть участь у миротворчих місіях і закордонних операціях. У присутності сотні членів сімей миротворців Президент Г. Силяновська-Давкова наголосила, що пишається військовослужбовцями, які перебувають у миротворчих місіях, але ще більше пишається їхніми родинами та дітьми. У режимі відеоконференції також виступили представники армії Північної Македонії, які виконують завдання в місії НАТО в Косово, KFOR, операції ЄС у Боснії та Герцеговині, ALTEA, місії ООН у Лівані, UNIFIL та багатонаціональних силах НАТО в Болгарії та Румунії. Завершили передноворічне дійство традиційним прилітом Санта Клауса на вертольоті та вручення солодких пакунків дітям військовослужбовців та працівників Міноборони.

Президент Г. Силяновська-Давкова прийняла Стояна Ніколова, віце-президента Об’єднаної македонської діаспори

Президент Гордана Силяновська-Давкова прийняла Стояна Ніколова, віце-президента Об’єднаної македонської діаспори (UMD). Як повідомили в Кабінеті міністрів, на зустрічі йшлося про важливість відносин між діаспорою та Батьківщиною, з особливим наголосом на зміцненні культурних, економічних та освітніх зв'язків.

Г. Силяновська-Давкова висловила підтримку, повагу та вдячність за діяльність UMD у просуванні та збереженні македонської ідентичності та культури в усьому світі та підкреслила прихильність діаспорі та можливості відкриття нових горизонтів для співпраці та розвитку, що сприятиме зміцненню македонської присутності і впливу у світовому масштабі.

 На зустрічі, зазначають в Офісі президента, було висловлено підтримку реалізації проектів, які зміцнять зв'язки держави з її діаспорою, з наголосом на спільному баченні майбутнього, в якому македонці, незалежно від місця проживання, будуть об’єднані навколо зусиль щодо сприяння спільної культури, мови та ідентичності та розвитку рідної країни.

Підготував Євген Лизень,

стажер Аналітичного центру балканських досліджень

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Розпочався набір на онлайн-курс "Євроатлантична інтеграція Балканських країн: від Греції до Західних Балкан"

Розпочалася Міжнародна сертифікатна програма з балканістики (другий набір)

Підписано Меморандум про співпрацю з Інститутом філології КНУ імені Тараса Шевченка