Що нового на Балканах? Північна Македонія

 Огляд за 23 - 29 червня 2025 року

Т. Вайц: Перший звіт про прогрес Північної Македонії в Європарламенті прийнято

24 червня Комітет Європейського парламенту з питань закордонних справ ухвалив звіт про прогрес у справі Північної Македонії. Пропозицію вніс депутат Європарламенту та доповідач з питань Північної Македонії Томас Вайц. У своїй заяві він зазначив, що пишається наполегливою працею та підтримкою гарного темпу.

«Сьогодні ми ухвалили перший звіт щодо Північної Македонії з 2022 року в Комітеті з питань закордонних справ. Я пишаюся всією наполегливою роботою, яка була вкладена в пошук компромісів, щоб ми могли ухвалити цей збалансований звіт із широкою політичною більшістю. ЄС повинен залишатися єдиним зі своїми сусідами у складному геополітичному ландшафті, з яким ми стикаємося. Північна Македонія має бути в ЄС. Після 20 років переговорів ми повинні зберегти нинішній позитивний імпульс для подальшого просування процесу розширення», – сказав Т. Вайц.

ЄС гарантує надання позик у розмірі 60 мільйонів євро для сталого розвитку малого бізнесу в Північної Македонії, Боснії і Герцеговини та Чорногорії

Гарантія стійкості малого бізнесу для Західних Балкан, що фінансується ЄС, підтримує фінансування за сприятливих умов кредитування, сприяючи зростанню малого бізнесу та підвищенню зайнятості та конкурентоспроможності. Ця ініціатива доповнює ширші зобов'язання ЄС перед регіоном у рамках Фонду реформ та зростання Західних Балкан, покращуючи доступ до фінансування для малого бізнесу, що є ключовим фактором інклюзивного зростання та створення робочих місць.

Станом на сьогодні ця гарантійна програма на суму 60 мільйонів євро, що фінансується ЄС, вивільнила загалом 886 мільйонів євро фінансування для малих та середніх підприємств, пропонуючи сприятливі умови кредитування, спрямовані на підтримку 15 000 компаній та збереження 140 000 робочих місць.

В. Місайловський: Рішення збільшити інвестиції в оборону означатиме нове, сучасне та складне обладнання для армії, професійних та досвідчених солдатів

«На сьогоднішньому (25 червня) саміті НАТО в Гаазі ми ухвалили рішення збільшити інвестиції в оборону, що означатиме нове, сучасне та складне обладнання для армії, професійних та досвідчених солдатів. Македонія віддана цьому рішенню. Кошти будуть збільшуватися поступово, і для нас надзвичайно важливо, щоб оборонний бюджет означав досягнення Цілей розвитку оборонних можливостей НАТО», - повідомив міністр оборони Владо Місайловський.

В. Місайловський разом із президентом Г. Силяновською-Давковою, міністром закордонних справ і зовнішньої торгівлі Т. Муцунським та начальником Генерального штабу генерал-майором С. Лафчіським взяли участь у саміті НАТО в Гаазі, Нідерланди.

«НАТО – найпотужніший альянс в історії, і збільшення інвестицій забезпечить, щоб він залишався таким і в майбутньому», - написав В. Місайловський.

Г. Силяновська-Давкова приємно поспілкувалася з Р. Желязковим у Гаазі, але здивована поправками болгарських депутатів Європарламенту до звіту Т. Вайца

Президент Гордана Силяновська-Давкова здивована оголошеннями про нові поправки, подані болгарськими депутатами Європарламенту до звіту Т. Вайца про прогрес країни, який був прийнятий на вчорашньому (24 червня) засіданні AFET, і каже, що вчора ввечері перед вечерею, організованою королем Нідерландів Віллемом-Олександром у Гаазі в рамках саміту НАТО, вона мала приємну протокольно-дружню розмову з прем'єр-міністром Болгарії Росеном Желязковим.

«У мене відбулася приємна розмова з прем’єр-міністром Болгарії. Ми обговорили необхідність взаєморозуміння, поваги одне до одного, необхідність слідувати духу двох народів, допомагати та необхідність того, щоб ті, хто вже всередині, допомагали тим, хто рухається до ЄС. Я вірю в необхідність дружби, я вірю, що це станеться, і я думаю, що це неминуче. Я не можу передбачати заздалегідь, але з того, що я бачила вчора, це гарантує, що через дебати ми досягнемо єдності», – сказала Г. Сильяновська-Давкова.

Вона зазначає, що її здивував характер поправок, поданих болгарськими депутатами Європарламенту, які стосуються нації та мови. Я очікую, наголошує вона, розуміння від наших перших сусідів, дружніх стосунків, і думаю, що це станеться.

Г. Сильяновська Давкова про коротку зустріч із Д. Трампом: Я сказала, що поділяю цінності свого народу і що буду доносити наші погляди

Президент Гордана Силяновська-Давкова разом з міністром закордонних справ Тимчо Муцунським 25 червня провела коротку зустріч з президентом США Дональдом Трампом та віцепрезидентом Дж. Д. Венсом на полях саміту НАТО в Гаазі. Після зустрічі вона сказала, що Дж. Д. Венс підтвердив, що може відвідати Північну Македонію.

«Ми залишаємося відданими альянсу зі Сполученими Штатами як нашим ключовим стратегічним партнером у рамках НАТО та за його межами», – написала Г. Сильяновська-Давкова у Facebook.

В. Філіпче: Ми нічого не втратимо, якщо включимо болгар до Конституці

Якщо ми включимо болгар до Конституції, ми нічого не втратимо, заявив лідер опозиції (СДСМ) Венко Філіпче на засіданні парламенту 26 червня з питань депутатських запитів.

«У 2022 році ВМРО-ДПМНЄ відмовилася співпрацювати з СДСМ у робочих групах французької пропозиції, і складається враження, що різні групи, різні політичні партії та різні групи громадян, безумовно зацікавлені у величезному відсотку для процвітання нашої країни на європейському шляху, по-різному інтерпретують французьку пропозицію, весь пакет документів та рамки переговорів. ВМРО-ДПМНЄ створила істерію з цього приводу, але я думаю, що зараз їй якось б'ють по голові. Якщо ми введемо до Конституції три нові етнічні спільноти, я думаю, ми нічого не втрачаємо. Що нашу позицію можна лише зміцнити, відкривши розділи. Крім того, Історична комісія чітко та однозначно заявляє, що це не є умовою для прогресу країни, а також не може якимось чином негативно вплинути на цей переговорний процес. Зрештою, з відкритими розділами та в рамках європейських інституцій, я вважаю, що наша позиція набагато, набагато сильніша», – наголосив В. Філіпче.

О. Муртезані: Позиції Болгарії мають бути відокремлені від позицій інших країн-членів ЄС

Міністр у європейських справах Орхан Муртезані заявив 26 червня, що необхідно розрізняти позиції Болгарії та інших держав-членів Європейського Союзу, які визнають македонську ідентичність та мову, коли йдеться про двосторонні питання. За його словами, македонці вітають будь-що, що розмежовує двосторонню позицію Болгарії та спільну позицію всіх держав-членів ЄС, розрізняючи, що є питанням двостороннього аспекту ідентичності, а що є питанням вступу до Союзу. Щодо реформ та конституційних поправок, О. Муртезані наголосив, що процес триває, але для включення болгар до Конституції потрібна ширша політична угода.

Комісар з питань розширення ЄС буде у Скоп'є у понеділок та вівторок, а також приїдуть лідери з регіону

Комісар ЄС з питань розширення Марта Косс зустрінеться з лідерами країн Західних Балкан, включаючи прем'єр-міністра Християна Міцкоського, у понеділок та вівторок у Скоп'є, щоб обговорити зусилля щодо прискорення реалізації Плану зростання ЄС для регіону.

Як повідомила 27 червня Єврокомісія, у зустрічі з М. Косом, крім прем'єр-міністра Х. Міцкоського, також візьмуть участь лідери Албанії, Боснії і Герцеговини, Косово, Сербії та Чорногорії. У повідомленні зазначається, що План зростання для Західних Балкан пропонує переваги шести країнам, які готуються до членства в ЄС, тому на зустрічі буде розглянуто досягнутий прогрес та обговорено наступні кроки його реалізації.

Як повідомляє кореспондент MIA з Брюсселя, Європейська комісія заявляє, що саміт також стане можливістю обговорити співпрацю між шістьма країнами в таких сферах, як захист прав споживачів, туризм та єдиний регіональний ринок, з метою сприяння економічній інтеграції Західних Балкан до єдиного ринку ЄС. 

План зростання Західних Балкан, запропонований Європейською комісією у жовтні 2023 року, має на меті стимулювати економічне зростання регіону та допомогти країнам Західних Балкан вступити до ЄС. Він передбачає шість мільярдів євро для фінансування реформ та інвестицій у таких сферах, як енергетика, транспорт та цифрова трансформація. Метою цих коштів, які будуть розподілені у формі грантів та позик на пільгових умовах, є підвищення добробуту та стабільності регіону Західних Балкан.

Північна Македонія заперечує використання мови ворожнечі та дотримується своїх правил

«Ніде в заявах офіційних представників нашої країни – моїх, прем’єр-міністра та президента – я не чув мови ворожнечі, а я уважно слухаю всі заяви. Якщо вони вважають наше висловлювання необхідності утвердити нашу мову та ідентичність мовою ворожнечі, то проблема ще більша, ніж ми думаємо». Про це заявив міністр закордонних справ Республіки Північна Македонія Тимчо Муцунський щодо докорів прем'єр-міністра Болгарії Росена Желязкова, який учора (26 червня) розмовляв з президентом Європейської Ради Антоніо Костою.

«Протягом останніх кількох днів я говорив про дуже небезпечний наратив, у який потрапила Софія. Наратив, який суперечить інтересам ЄС та НАТО і синхронізований з країнами, які хочуть дестабілізувати Європу», – наголосив Т. Муцунський. За його словами, Північна Македонія прагне шляху до Європейського Союзу (ЄС), і країна готова обговорювати компроміс, але з чіткими гарантіями. За його словами, Скоп'є вважає, що Європарламент діятиме в дусі європейських цінностей, які були головною причиною, чому переважна більшість європейських громадян хочуть, щоб Північна Македонія стала членом ЄС.

А. Ніколоський та його болгарський колега Г. Карадзов домовилися про нову зустріч для просування робіт на залізничному коридорі 8

Віце-прем'єр-міністр та міністр транспорту Александар Ніколоський зустрівся з віце-прем'єр-міністром та міністром транспорту та зв'язку Болгарії Грозданом Карадзовим. Зустріч відбулася в рамках форуму «Глобальна транспортна зв'язність», що проходив у Стамбулі.

Болгарія наполягала на тому, щоб Північна Македонія першою розпочала та завершила будівництво ділянки тунелю в горі на самій лінії кордону, без жодних гарантій завершення робіт з їхнього боку, що свідчило про серйозну розбіжність у поглядах. Також не було конкретних цифр щодо їхніх інвестицій, що ззовні створювало враження, що залізниця була «залишена осторонь» і не виявляла до неї інтересу з боку офіційної Софії.

Як оголосило відповідне міністерство, на зустрічі було наголошено на необхідності будівництва та модернізації європейських транспортних коридорів, з особливим акцентом на залізничному та автомобільному коридорі 8, як передумові для регіонального економічного розвитку та сприяння транспорту та торгівлі.

Акцентуючи увагу на питанні залізничного сполучення між двома країнами, обидва співрозмовники наголосили, що цей проект має регіональний вимір, де, окрім економічного значення, також актуальним є питання стратегічного позиціонування Альянсу НАТО через з'єднання Адріатичного та Чорного морів. Обидва співрозмовники домовилися про нову зустріч найближчим часом, щоб спільно узгодити текст Угоди, яка дозволить досягти згоди щодо будівництва спільного тунелю, що має з'єднати Північну Македонію та Болгарію, що сприятиме роботі з реалізації залізничного Коридора 8, повідомило Міністерство транспорту. Обидва співрозмовники домовилися направити експертів для участі у зустрічі щодо Коридори 8, організованій Європейською Комісією у липні.

Т. Муцунський для Атлантичної ради: Рішення, прийняті в Гаазі, матимуть позитивні історичні наслідки для майбутніх поколінь

Рішення, прийняті на саміті НАТО в Гаазі, матимуть позитивні історичні наслідки для майбутніх поколінь, заявив міністр закордонних справ і зовнішньої торгівлі Тимчо Муцунський в інтерв'ю американському аналітичному центру «Атлантична рада». «Особисто я називаю це самітом поколінь. Я думаю, що рішення, які ми прийняли, матимуть позитивні історичні наслідки для майбутніх поколінь. Я вважаю, що було надзвичайно важливо прийняти рішення, особливо щодо майбутніх інвестицій, необхідних для членів та Альянсу», - сказав Т. Муцунський.

В інтерв'ю глава македонської дипломатії також розповідає про роль Сполучених Штатів у прийнятті цих рішень. «Я хочу наголосити, що без лідерства адміністрації Трампа та Сполучених Штатів ми б ніколи не прийняли ці складні рішення. Тож заслуга має бути віддана тому, кому вона належить. Але також чудове лідерство серед союзників, відкритість до обговорення та дебатів, а також зосередженість на тому, що інвестування в оборону – це не лише жорстка оборона, а й інвестиції в промислову базу, інфраструктуру, кіберстійкість тощо. Тому я б знову назвав це самітом поколінь. Минуле було історичним, але рішення тут – це набагато більше, ніж просто історія. Йдеться про наше майбутнє. Саміт поколінь. Це справді потужно», – зазначив Т. Муцунський.

В інтерв'ю, як сьогодні оголосило профільне міністерство, Т. Муцунський також розповів про внесок Північної Македонії як держави-члена НАТО. «Ми є одним із найновіших членів НАТО, але ми є країною, яка серйозно ставиться до членства в НАТО. І ми вже плануємо, як досягти порогу у 5%. Окрім інвестицій в армію, ми присутні в місіях НАТО від Балкан до Балтії з нашими хоробрими солдатами, які представляють нашу горду націю та роблять внесок у колективну безпеку. Американці повинні знати, що македонські союзники з ними. Пліч-о-пліч – від Балкан до Балтії. Це гарний спосіб це сказати», -  наголосив Т. Муцунський.

Землетрус відчувався в Північній Македонії в неділю 29 червня вранці

          Землетрус магнітудою 3,3 бала за шкалою Ріхтера відчувався вранці у Валандово та околицях, повідомила сейсмологічна обсерваторія факультету природничих наук і математики в Скоп'є. Телеметрична сейсмологічна мережа Республіки Північна Македонія, що складається з сейсмологічних станцій, встановлених по всій країні та обслуговується Сейсмологічною обсерваторією, зареєструвала землетрус 29 червня вранці о 5:54 ранку, епіцентр якого знаходився в зоні Валандово, за 120 км на південний схід від Скоп'є. Згідно з даними, що є в розпорядженні обсерваторії, землетрус відчувався у Валандово та навколишній місцевості з інтенсивністю IV ступеня за Європейською макросейсмічною шкалою.

    Підготував Євген Лизень,

стажер Аналітичного центру балканських досліджень

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Колишній миротворець Олег Мартиненко: "Залишайтеся людьми навіть на війні і буде вам мир та злагода поруч"

Розпочалася Міжнародна сертифікатна програма з балканістики (другий набір)

Підписано Меморандум про співпрацю з Інститутом філології КНУ імені Тараса Шевченка