Що нового на Балканах? Чорногорія

 Огляд за 30 грудня 2024 року - 5 січня 2025 року

Трагедія у Цетинє

Під вечір 1 січня, у одному з барів у місті Цетинє сталась стрілянина жертвами якої стали 12 людей. Інцидент приголомшив усю Чорногорію. У країні відмінили усі святкові заходи та долучились до триденної жалоби.

Як було встановлено, стрільцем виявився Ако Мартінович. Увійшовши до закладу, він почав стрілянину вбивши та поранивши більше десятка людей. Загалом, у наслідок стрілянини загинуло 12 людей. Сам Ако Мартінович втік з місця події, але потім був знайдений мертвим. Він застрелився.

Подія приголомшила усю Чорногорію. Повсюди були скасовані усі святкові акції і проголошено триденну жалобу. У Цетинє та інших закуточках Чорногорії проходять траурні заходи. Політичні очільники сусідніх країн та закордонні партнери виразили свої співчуття сім’ям загиблих. Наразі відбувається слідство. Причини стрілянини встановлюються.  

Петиція про перенесення пам'ятника Мірко Петровичу

Організаційний комітет Кучі та друзів Кучі разом з Сербською національною радою Чорногорії звернулись до міської влади Подгориці з петицією, у якій просять перенести пам’ятник князю Мірко Петровичу з площі Незалежності.

Своє звернення вони аргументують тим, що Мірко Петрович «брав участь лише у злочині проти власного народу». Через це, посилаючись на пункту 7 статті 10 Закону про меморіали, де сказано, що: «особа, яка відіграла негативну роль в історії Чорногорії чи історії людства, не має права на встановлення меморіалу», вони просять перенести пам’ятник Мірко Петровичу у інше місце. Своє звернення, підкріплене підписами мешканців міста, Комітет та Рада планують подати у перші робочі дні 2025 р.

Мірко Негош-Петрович був чорногорським військовокомандувачем у ХІХ-му столітті. Він був братом коронного принца Данила ІІ і, маючи владні повноваження, прославився жорстоким характером, що викликало невдоволення у населенні.

Нові кроки для покращення освіти

Уряд Чорногорії затвердив три нові законодавчі пропозиції у сфері освіти, науки та інновацій, які спрямовані на покращать якість професійної освіти.

Ці зміни покликані створити умови для підвищення якості професійно-технічної освіти та підвищення успішності учнів у цій сфері освіти. Говорячи більш конкретно, ці зміни покликані створити умови для запровадження та розвитку дуальної освіти: коли студенти поєднують навчання з трудовим процесом. Очікується, що це забезпечить кращу підготовку майбутніх спеціалістів, які будуть отримувати не лише теоретичний, але і практичний досвід.

У Міністерстві освіти, науки та інновацій наголосили, що наразі будуть активно займатись пошуком стартапів, які будуть покликані зацікавити як студентів так і роботодавців долучатись до практики дуальної освіти.

Справа щодо «супер’яхти» у Porto Montenegro продовжується

Вже не один рік у Которській затоці стоїть супер’яхта «Luminosity», яка офіційно зареєстрована на компанію «Flying Cloud Overseas Limited», а належить російському підсанкційному олігархові – Андрію Гур’єву.

Наразі «супер’яхта» перебуває під тимчасовими обмеженнями, накладеними одним з господарських судів Чорногорії. Ця яхта фігурує у трьох справах, які стосуються питань заборгованості перед кредиторами з Чорногорії та Італії. Наразі з’явилась інформація, що на це судно знайшовся зацікавлений покупець, який готовий викупити його по погасити усі борги. Допоки суд не коментує цю новину.

Викуп судна може виявитись механізмом обходження санкцій: коли підставна компанія офіційно купляє судно, хоча по факту воно буде залишатись у неофіційній власності підсанкційної особи. Варто нагадати, що Андрій Гур’єв перебуває в списку російських політиків і олігархів, пов'язаних з режимом президента РФ, а його майно перебуває під санкціями ЄС та Великобританії.

Гірськолижний сезон у розпалі

Наразі Чорногорія відчуває приплив відвідувачів на свої гірськолижні курорти. У перші ж вихідні нового року один з гірськолижних центрів у курортній зоні біля містечка Колашин відвідало 1242 лижника.

Мова йде про центр «Колашин 1600». Керівництво цього центру очікує, що у найближчі дні кількість відвідувачів буде залишатись стабільно високою. У цьому році більшість відвідувачів – це місцеві мешканці. Проте присутні і туристи: з Албанії, України, Росії тощо. Наразі центр готує відкриття ще двох гірськолижних маршрутів, на які мають надійти відповідні дозволи.

Окрім курорту у Колашині, Чорногорія має ще один – біля міста Жабляк. Традиційно, ці курорти приваблюють велику кількість туристів на зимові свята щороку.

Протести проти будівництва третього кар’єру у Срджеваці

Мешканці Срджеваца та інших сіл, поблизу від Бієло Поле, вийшли на акцію протесту та перекрили дорогу Бієло Поле-Берана через будівництво кар’єру.

Будівництвом цього кар’єру займається компанія «Імперіал», яка належить братові президента муніципалітету Бієло Поле Петра Смоловича. Мешканці наголошують, що за будь-яку ціну не дадуть збудувати кар’єр, бо це несе загрозу їх життю та добробуту. У деяких місцях кар’єр пролягатиме лише за 500 метрів від житлових будинків та за 200 метрів від асфальтної дороги. До того ж, власник компанії «Імперіал» заявив, що у цьому районі не було знайдено підземних джерел води, хоча місцеві жителі наполягають на іншому. Жителі кажуть, що вони не хочуть повторення історію Ябланіці (БіГ), коли через халатність у будівництві кар’єру сталось сходження ґрунту та загинули люди.

До того ж, через будівництво кар’єру, місцеві мешканці ризикують втратити можливість займатись сільським господарством, що поставить їх у дуже скрутне становище. Якщо їх акція не дасть результату, вони оголосили, що заблокують кільцеву розв’язку в Рибаревіне в напрямку Бієло Поле, Беране та Подгориці.

Підготував Гліб Михайлик,

стажер Аналітичного центру балканських досліджень

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Розпочався набір на онлайн-курс "Євроатлантична інтеграція Балканських країн: від Греції до Західних Балкан"

Розпочалася Міжнародна сертифікатна програма з балканістики (другий набір)

Підписано Меморандум про співпрацю з Інститутом філології КНУ імені Тараса Шевченка