Що нового на Балканах? Сербія

Огляд за 7 - 13 квітня 2025 року

Ранка Савіч, президентка Асоціації вільних і незалежних профспілок Сербії, у коментарі N1 зауважила, що студенти зверталися до неї за консультаціями з питань захисту власних прав та легального права на протест. Савіч говорить, що сербський «Закон про страйки» 1996 року, фактично унеможливлює їх проведення. З одного боку документ визнає за громадянами право на страйк, проте з іншого — ставить умову установам, щоб у такому випадку 2/3 колективу продовжувала працювати. Натомість Савіч навпаки констатувала тиск на працівників у Сербії, з тим щоб ті відвідали анонсований 12-13 квітня мітинг «За народ та дежаву» на підтримку правлячої СНС в Белграді. Савич каже, що це вже «щось звичайне» і що «це не перше зібрання, на яке примусово доставляють працівників».

***

11 квітня центральними вулицями Белграда пронесли величезний прапор Сербії довжиною 200 метрів та вагою 400 кілограмів. Це було своєрідним прологом до провладного мітингу «За народ та дежаву» запланованого на вихідні. Президент Сербії Александар Вучич на своїй сторінці в соцмережах зазначив «Цей прапор – не просто символ – це, як і Косово, серце Сербії. Кожен її метр говорить про наше коріння, про боротьбу, про любов до Батьківщини». Варто зауважити, що до провладного мітингу приєдналися серби Косово, що заради цього пішки йшли до столиці Сербії.

***

Разом з тим, географія протесту проти влади розширюється. 12 13 квітня планувалася акція у Новому-Пазарі, повідомила активістка Сельма Колашинац, студентка місцевого університету. Вранці 11 квітня до міста прибули студенти філософського факультету з Белграда, ввечері того ж дня прибули учасники пішої ходи студентів. «Новий Пазар якось завжди був на маргінесі всіх подій, як якесь не дуже важливе середовище. Але під час цих протестів ми справді показали, що ми також важливі» — відзначила Колашинац. Акція протесту має назву «Свобода править базаром» («Sloboda vlada čaršijom» візитівкою міста є місцевий базар і, власне, сама назва «Новий Пазар» дослівно перекладається як «Новий базар» (прим. авт.)). Фоторепортаж про зустріч студентів у місті подає видання Danas.

***

Вранці 12 квітня протестуючі студенти та небайдужі жителі Нові Пазара перекрили перехрестя в мікрорайоні «Шестово» Нового Пазара — близько 50 людей лягли на дорогу. Так вони намагалися блокувати рух автобусів з прихильниками влади, які рухалися на мітинг у Белграді. Поліція застосувала силу (щоправда спецзасобів цього разу помітно не було) і відтіснила блокувальників з перехрестя. Активісти говорять про отримані травми, порваний одяг та погрози з боку пасажирів автобусів. І. Слезович, директор Radio sto plus, коментуючи інцидент, що в цілому він має «багато заперечень щодо роботи поліції у всій Сербії, особливо в Новому Пазарі». У другій половині дня протестувальники повернулися до набережної міста, де має пройти запланована акція.

Варто зауважити, що подібний опір автобусам з провладними мітингувальниками чинили і в решті міст країни. Так у Новому Саді протестувальники всю ніч блокували виїзди з державних автопарків, допоки о 5:30 ранку їх не відтіснили сили поліції та жандармерії. У м. Ніш автобуси з прихильниками влади невідомі закидали яйцями.

***

Як повідомляє Kurir, близько 30 тисяч ваучерів на відпочинок у Сербії будуть роздані пенсіонерам та студентам в період з 15 по 20 квітня вартістю 10 тисяч динарів. Про це оголосив Хусейн Меміч, міністр туризму та молоді, зауваживши, що минулого року розігрувалося 50 тисяч таких путівок.

Також на ці ваучери зможуть претендувати безробітні з обліку Національної служби зайнятості, працівники, чий дохід не перевищує 70 000 динарів, інваліди війни та цивільні інваліди війни з доходом, що не перевищує 70 000 динарів на місяць, власники сімейних ферм, які задекларували, що займаються виключно сільським господарством та одержувачі допомоги на догляд іншої особи.

Згідно Курсу НБУ станом 11.04, 10 0000 динарів, це сума еквівалентна 3911.8 гривень (прим. авт.).

***

Цього квітневого тижня не лише до України повернулася зима. Так у місті Крагуєвац випав сніг — досить рідкісне явище в цей період для Шумдії. «Posle lepih dana sa tempereturom između 15 i 20 stepeni noćas je temperature naglo pala» — обурювалися в редакції видання Topličke Vesti 6 квітня. Проте сніг на землі не затримався, і після обіду розтанув. 

Підготував Ігор Перенесієнко,

стажер Аналітичного центру балканських досліджень

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Колишній миротворець Олег Мартиненко: "Залишайтеся людьми навіть на війні і буде вам мир та злагода поруч"

Розпочалася Міжнародна сертифікатна програма з балканістики (другий набір)

Підписано Меморандум про співпрацю з Інститутом філології КНУ імені Тараса Шевченка