Що нового на Балканах? Сербія

 Огляд за 31 березня - 6 квітня 2025 року

Низка видань Сербії продовжує регулярно інформувати про події війни в Україні. Цього тижня новинний портал N1 з посиланням на Reuters опублікував статтю «Potkradali ukrajinsku vojsku, pa kupovali hotele po Hrvatskoj» (Вони розкрадали українську армію, потім купували готелі в Хорватії).

В повідомленні йдеться про висунуті з ініціативи НАБУ звинувачення у зв’язку з махінаціями з військовими закупівлями. Підозрюються п'ятеро осіб серед яких називається ім’я колишнього очільника міністерства оборони, які на думку агенції з серпня по грудень 2022 року спричинили завищення цін на їжу для солдатів і розтрати на понад 17 мільйонів доларів. Частина розкрадених коштів на думку НАБУ, ймовірно, була використана для купівлі нерухомості за кордоном, зокрема готелів у Хорватії.

***

7 квітня 2025 року США оголосили впровадження 37% мита на всі сербські товари. Даніка Попович, професор факультету економіки в Белграді, вважає, що Сербія надто не постраждає від мит впроваджених адміністрацією Дональда Трампа. Причина — держава не має великого торгового обороту з США. Торгово-промислова палата Сербії (PKS) на 7 квітня запланувала зустріч з представниками американських компаній-експортерів.

***

Белградський щоденний таблоїд «Правда» (який опозиційні політики прямо називають підконрольним партії влади СПС, прим авт.) вийшов з матеріалом: «Novi šamar Zaharove Vučiću: Iznenađujuće je to što priča predsednik Srbije» (Новий ляпас Захарової Вучичу: Дивно те, що говорить президент Сербії). В статті йдеться про те, що Директорці Департаменту інформації і друку МЗС РФ доповіли слова президента Сербії Александара Вучича про те, що під час Другої світової війни Югославія самотужки звільнила власну територію. Захарова спершу зауважила, що, можливо, фразу вирвали з контексту, але потім відреагувала більш різко: «Югославськими орденами і медалями нагороджено понад 2 тисячі радянських солдатів і офіцерів. Треба визнати, що тодішня влада (очевидно мався на увазі уряд Й. Тіто) була щедріша в оцінках, ніж влада через 80 років».

***

4 квітня президент Сербії на інстаграм-сторінці привітав студентів. В Сербії студентство має одразу два свята: 4 квітня та 17 листопада. 4 квітня веде свій початок з 1936 року, коли в університетах Белграду, Загреба, Любляни, Скопє та Суботиці проходили антифашистські протести. Жарко Марикнович, студент медичного факультету Белградського універстету, тоді був убитий. На його честь 4 квітня з 1960 року у Сербії відзначається як День студента Белградського університету. Проте цього року президент привітав не усіх спудеїв. Очевидно, щоб підкреслити це, Александар Вучич одягнув футболку з написом «Я — чаці».

Трішки контексту: «Ćaci» (вимовляється як «Cha-tsi») — це термін, що з’явився та набув популярності у Сербії на початку 2025 року на тлі широких студентських протестів проти влади. Він походить від графіті «Ćaci u škol», яке з'явилося біля входу до гімназії імені Йована Змая в Новому Саді 22 січня 2025 року. Очевидно автором задумувалася фраза «Đaci u škol» (Студенти до школи), але помилково було написано «Ć» замість «Đ», перетворивши «đaci» (студенти) на «Ćaci».

У своєму привітанні президент звернувся не до всіх студентів Сербії, а лиш до тих, що мітингують на підтримку влади Піонірському парку. Нині містяни називають його Чацілендом, оскільки його теперішні жителі отримали прізвисько «Ćaci». Президент відзначив, що студенти з Піонірського парку хочуть навчатися, і на багато хоробріші ніж він, бо проводять дні та ночі у наметах під дощем та вітром.

Історія з «Ćaci» неочікувано отримала і «український» слід. Кількома тижнями раніше президент говорив наступне: «Я кожен день чую їх з нашої канцелярії. Зараз розумієте, чому хочу носити майку з написом «Я — чаці»? Тому що вони найдужче люблять співати те, що в Україні співали і так само стрибали «Хто не скаче — той чаці». І я хочу навмисно носити таку майку. Не люблю скакати, мені більше подобається читати книжки». Таке от привітання вийшло.

***

Під час баскетбольного матчу «Жальгіріс» : «Партизан» в рамках 33-го туру Євроліги, що проходив на Žalgirio Arena у місті Каунас, «трибуни «перетворилися» на прапор України» — повідомляє УНІАН. Литовці протягом всього матчу тримали в руках жовті та блакитні папірці, сформувавши з них державний прапор України.

Окрім підтримки Україні, це добрий вчинок очевидно також можна розцінювати як відповідь сербам за матчі «Жальгірісу» проти «Црвени Звезди» у Белграді, коли протягом гри з литовцями місцева публіка демонструвала символіку країни-агресора.

У Каунасі литовці здобули перемогу над сербським клубом із рахунком 70:66.

Підготував Ігор Перенесієнко,

стажер Аналітичного центру балканських досліджень

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Колишній миротворець Олег Мартиненко: "Залишайтеся людьми навіть на війні і буде вам мир та злагода поруч"

Розпочалася Міжнародна сертифікатна програма з балканістики (другий набір)

Підписано Меморандум про співпрацю з Інститутом філології КНУ імені Тараса Шевченка