Що нового на Балканах? Хорватія

 Огляд за 31 березня - 6 квітня 2025 року

Впровадження обов'язкової військової служби

Міністр хорватських ветеранів Томо Медведж прокоментував можливість запровадження обов'язкової військової служби у Хорватії.

Медведж наголошує, що «з огляду на ситуацію в світі немає потреби комусь додатково пояснювати причини зміцнення нашої оборонної системи». Він також підкреслив, що важливо, щоб зараз кожен зосередився на своїй поведінці та створив передумови для базової військової підготовки.

34-та річниця «Кривавого Великодня»

31 березня у Хорватії вшановують дату початку війни за незалежність 1991-1995 рр. Саме в цей день, 34 років тому, сталось перше боєзіткнення, більш відоме як «Плитвицький Кривавий Великдень».

Тоді до національного парку Плитвицькі озера було відправлено частину хорватських поліцейських, які мали розібратись з сербськими повстанцями. На дорозі хорватська поліція потрапила у засідку. Під час перестрілки загинув 22-річний військовослужбовець підрозділу спеціального призначення Ракітьє Йосип Йович – перша жертва Вітчизняної війни у Хорватії.

Цього дня хорвати несуть квіти та лампадки до меморіалу Йовича. 

Повна картографія Хорватії до 2034 року

До 2034 року планується охопити усю територію Хорватії аерофотограмметрією та аерофотозйомкою LIDAR. Результати будуть викладені офіційній державній карті Хорватії.

У Міністерстві просторового планування наголосили, що за результатами програми вони отримають оновлені геопросторові дані, які є ключовими для просторового планування, контролю кризових ситуацій, захисту природи та навколишнього середовища, а також сталого розвитку.

Для цього було виділено 36,8 млн євро. У підсумку буде створено офіційні державні карти у різних масштабах.

День боротьби з фашизмом: за та проти

Депутатка від SDP Саня Радолович і депутат від IDS Далібор Паус засудили пропозицію партії DOMiNO скасувати День антифашистської боротьби, вважаючи, що це спроба переглянути історію та напад на фундаментальні цінності Хорватії.

За словами депутата від DOMiNO Ігоря Петернела, вони, разом з хорватськими сувереністами, планують запропонувати висновок про внесення змін до Закону про свята, дні пам'яті та неробочі дні в Республіці Хорватія, згідно з яким уряду буде наказано виключити День антифашистської боротьби, 22 червня, з календаря державних свят.

Схожа ініціатива була і в 2019 році. Тоді ця пропозиція була відхилена більшість: 2 голоси – за, проти 105 – проти.

Видалення пам’яток, що прославляють сербську агресію

У Хорватії було ухвалено новий Закон про кладовища, який значно розширює та конкретизує питання з облаштуванням, підпорядкованістю та організацією кладовищ.

Цікавим в цьому законі є те, що він передбачає видалення пам’ятників, встановлених після 30 травня 1990 р., які ображають релігійні, моральні чи національні почуття, а також прославляють армію агресора у Вітчизняній війні. У разі відмови від зносу пам’ятнику, власнику цвинтаря може загрожувати штраф від 1000 до 5000, а демонтаж буде здійснений третіми особами.

Обмеження датою 30 травня 1990 р. покликане не допустити значного ревізіонізму. Проте поточне рішення також можу викликати невдоволення у деяких верств населення.

Річний звіт Омбудсмена за 2024 рік

Офіс Омбудсмена Тена Шимонович Айнвальтер оприлюднив щорічний звіт, щодо дотримання прав людини та соціальної рівності за 2024 рік. Далі основні моменти.

Звіт складається з 60 тем та 158 рекомендацій. Усього за 2024 р. було розглянуто 4921 справ за зверненням громадян і ще 1268 на правах загальної ініціативи. У цих справах були порушенні питання, щодо: дискримінації (420 нових справ), порушення права на здоров’я (394), порушення прав, пов’язаних з правом на працю (327), економічний добробут та професію (358), комунальну діяльність (219), майнові правовідносини (214), соціальне забезпечення (204) тощо.

Поліція закликає громадян здавати озброєння

В Міжнародний день інформування про мінну проблему, поліцейське управління округу Осієк-Баранья разом з ветеранським об’єднанням провела інформаційну акцію з закликом до людей здавати озброєння.

Захід був проведений з метою підвищення обізнаності громадян про небезпеку мінно-вибухових речовин та зброї. За даними поліції, за останні 10 років у Хорватії було зібрано велику кількість зброї та вибухових речовин.

Ось деякі цифри того, що було зібрано: близько 3 000 кг вибухівки, 2 000 400 одиниць боєприпасів, 3 500 одиниць автоматичної зброї, 5 000 одиниць легальної зброї та 260 одиниць вибухової зброї. У поліції наголошують, що зброя часто стає предметом нещасних випадків. Зменшення її кількості серед населення – запорука безпеки громадськості.

 Підготував Гліб Михайлик,

стажер Аналітичного центру балканських досліджень

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Колишній миротворець Олег Мартиненко: "Залишайтеся людьми навіть на війні і буде вам мир та злагода поруч"

Розпочалася Міжнародна сертифікатна програма з балканістики (другий набір)

Підписано Меморандум про співпрацю з Інститутом філології КНУ імені Тараса Шевченка