Протест «Зустрінемось на Відовдана» у Сербії - коментар

 

Фото: Reuters

Протест під назвою «Зустрінемось на Відовдана» став ще одним кульмінаційним протестом студентів та співчуваючих громадян, як і масштабна демонстрація в Белграді 15 березня. Проте, саме цей протест ознаменував собою перехід цього суспільного явища на новий рівень, відмінний від того, який триває упродовж останніх 7 місяців (з листопада 2024 р.).

Наприкінці весни 2025 року серед студентів у блокаді (так їх називають у Сербії, через характерну форму протесту – блокування факультетів), почали виникати нові вимоги до влади. Це було новим для студентського руху, оскільки з листопада минулого року, коли трапилася трагедія у Новому Саді, студенти мали інші вимоги до влади. Зокрема, вони вимагали розслідування трагедії та притягнення до кримінальної відповідальності винних осіб, звільнення чиновників, які причетні до ремонту будівлі залізничного вокзалу у Новому Саді, оприлюднення документації по тендеру і фірмам, які проводили ремонт будівлі. Ніяких політичних вимог до влади студенти та громадяни, які їх підтримували, не висували.

Через зволікання уряду та президента і через відправлення судом під домашній арешт 13 підозрюваних, вимоги протестувальників почали змінюватися. На початку травня в соціальних мережах та медіа з’явилися повідомлення від студентів з вимогою призначити дострокові вибори. Також учасники багатомісячних протестів, маючи підтримку викладачів та науковців, опозиційних медіа, активістів, заявили про формування власного списку з іменами людей, які можуть піти на вибори і сформувати перехідний технічний уряд.

Президент країни Александар Вучич проігнорував такі вимоги, заявивши, що вибори можуть відбутися у 2026 чи у 2027 році. Студентські протести Вучич, як і на самому початку продовжував називати «кольоровою революцією». За його версією, західні спецслужби причетні до спроби державного перевороту в Сербії, але уряд та влада на сторожі. Упродовж останніх місяців Вучич та його оточення декілька разів заявляли про те, що спецслужбам вдалося попередити напади на самого президента та не допустити державного перевороту. Кожен раз Вучич дякував за це москві, заявляючи, що завдяки рускім спецслужбам катастрофи вдалося уникнути.

Антиурядовий протест 28 червня, організований студентами і викладачами, став шансом висунути вимогу про проведення дострокових виборів у парламент Сербії привселюдно. До демонстрації на площі Славія долучилися також представники ветеранських організацій. Вони разом з деякими університетськими викладачами та науковцями дещо змінили акценти у вимогах студентів. Зокрема, ветерани та деякі викладачі правих поглядів повторили наративи Вучича і його оточення про те, що Косово є Сербією, що Косово і Метохія – духовний центр сербського народу, що серби у Хорватії, Чорногорії, Північній Македонії, в Косово потребують захисту Белграда. Аналогічну риторику має Вучич, коли говорить про «сербський світ» та необхідність захищати Сербію.

Ультиматум, який висунули учасники антиурядової демонстрації 28 червня, влада проігнорувала, що було прогнозовано. Утім, молодь та інші учасники протесту, серед яких жінки і літні люди, вирішили продовжувати акції громадської непокори у вигляді вуличних блокувань в низці сербських міст. Це стало одним із головних наслідків анутиурядового протесту 28 червня. З-поміж інших наслідків варто відзначити проголошення уряду нелегітимним, перехід до громадянської боротьби проти влади, заклик студентів у блокаді до громадян країни виходити на вулиці і вимагати відставки уряду.

Вучич у цій ситуації почувається досить спокійно, покладаючись на поліцію та частину своїх прихильників серед громадян країни. Ще декілька місяців тому президенту вдалося розколоти студентський рух, так у Піонерському парку в Белграді зв’явилося наметове містечко «студентів 2.0» (інша назва «студенти, які бажають вчитися). Їх посилено охороняють правоохоронців, не пускаючи до табору представників опозиційних медіа. Саме тут відбувся мітинг влади 28 червня під назвою «літературний вечір». На боці президента і його правлячої Сербської прогресивної партії знаходиться ресурс поліції і судової системи, тому переслідують тільки учасників антиурядових протестів і здійснюються затримання осіб, які виступають проти уряду і президента. Вучич також врахував неоднорідність та слабкість опозиції, частина якої протести молоді підтримує, але відкрито проти уряду у парламенті не виступає.

Попри це, становище сербського президента та уряду є нестабільним через звинувачення кремлем Сербії у торгівлі зброєю для України через треті країни. Ситуацію погіршує непідписана газова угода з москвою, Вучич та керівник компанії «Сербія газ» Душан Баятович вже декілька разів заявляв, що питання вирішене. На цьому вміло грає руская пропаганда через власні ЗМІ та соціальні мережі, які активно діють в країні та мають великий вплив на більшу частину сербського суспільства. Через це президенту Вучичу необхідно демонструвати максимальну прихильність до росії та тримати ситуацію під контролем в самій країні.

Катерина Шимкевич

Гліб Михайлик

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Колишній миротворець Олег Мартиненко: "Залишайтеся людьми навіть на війні і буде вам мир та злагода поруч"

Розпочалася Міжнародна сертифікатна програма з балканістики (другий набір)

Підписано Меморандум про співпрацю з Інститутом філології КНУ імені Тараса Шевченка